פרחי עיצוב - וילה סוקה
דף הבית > מאמרים > חינה מרוקאית > חינה מרוקאית

çõ éîéï - åéìä ñå÷ä  חינה מרוקאית  çõ ùîàì - åéìä ñå÷ä

מגוון האלמנטים והמרכיבים שכלולים בחגיגת טקס חינה מרוקאית מחייב אומנות בפני עצמה, ואת האומנות הזו לא כל אחד יודע ליישם

אחד האירועים המרגשים ביותר הוא החתונה. חתונה מהווה נקודת מפנה בחיי בי הזוג ומסמלת את המעבר מחיי הרווקות לחיי הנישואים. את ציון הדרך הזה עדות המזרח חוגגים על ידי חינה. החינה היא טקס שלא אחת אינו נופל מהחתונה עצמה ומורכב מהזמנת הקרובים ביותר, מהלך הטקס כולל מריחת עיסה בוצית שהיא עיסת החינה. מכל טקסי החינה החינה המרוקאית היא המוכרת, המפוארת והמושקעת ביותר.

 

חינה זה ממש לא מוזיקה מזרחית ובוץ צבעוני על הידיים


רבים נוטים לחשוב כי חינה מרוקאית כוללת שירים מזרחיים, מריחת עיסת חינה על כפות הידיים והרבה אוכל טעים, אולם אלו אפילו לא מתקרבים אל קצה קצהו של טקס חינה מרוקאית. ראשית כל חייבים להבין כי טקס כשמו כן הוא, הטקס מכיל ציוד, אביזרים, מנהגים ומסורת, מכאן שלא כל אחד או אחת יכולים ביום בהיר אחד להחליט כי הם מארגנים טקס חינה מרוקאית. יש חשיבות רבה להשמת דגש על כל פרט ופרט, כל המסורת המרוקאית באה לידי ביטוי בטקס החינה. הסמלים, הצבעים, האביזרים כולם יחד וצרים את השלמות והמיוחדות של החינה המרוקאית.

 

החל מהתלבושות הצבעוניות הססגוניות שצבועות בצבעים כמו שני, ארגמן, כחול וצהוב וכל אחת מעוטרת בקישוטי זהב, גם הג'לביה של החתן הלבנה הינה סמל מסורת. הטקס מהווה כאמור נקודת שינוי משמעותית וחייבים להקפיד על כל התהליך בדיוק כמו על כל האביזרים מסביב.


ככה נראית חינה מרוקאית


כמו שאומר המשפט הידוע, מי שלא ראה חינה מרוקאית לא ראה חינה אמיתית מימיו. החינה המרוקאית מכילה בראש ובראשונה את הסמליות של העברת האחריות של הכלה מידי ההורים אל ידי הבעל. לישת עיסת החינה נעשית אך ורק על ידי אם הכלה וקרובותיה, לקרובות יש מגבלות שאומרות כי אסורה לישת העיסה על עקרות, אלמנות או גרושות והסיבה לכך גם היא נעוצה באותה מסורת מפוארת עתיקת יומין שאומרת כי רק טוב הלב של האם והפוריות שלה הם יועברו אל תוך העיסה של החינה ומכיוון שהעיסה למעשה צובעת את הידיים לימים ספורים כך מאמינים כי המזל, ההצלחה והשמחה ידבקו באלו שנמרחו בחינה. את העיסה הבוצית בטקס החינה המרוקאית מורחים על כפות ידי האורחים והמשפחה, המנהג אומר כי ראשית הורי הכלה מורחים על החתן ולהפך הורי החתן מורחים על הכלה.

 

לאחר כן על כל שאר האורחים. המריחה עצמה היא בכף היד ובצורת עיגול, מעין מטבע שמסמל שפע, הצלחה ופרנסה טובה. בחגיגה עצמה כל האולם עוטה שטיחים כבדים ונאים, בונים אוהל ובו ממקמים את הספה המרכזית שמזכירה את מושב המלך והמלכה, האולם כולו עוטה תפאורה מרוקאית מסורתית והמאפים המוגשים גם הם ברוח המרוקאית. המוכרים ביותר הם המתוקים, הקינוחים של החינה המרוקאית שגם הם על פי המסורת הוכנו על ידי אם הכלה בעבודת יד.

פתח סגור
פרחי עיצוב - וילה סוקה